Studentki pielęgniarstwa - wolontariuszki ze Studenckiego Koła Naukowego Pielęgniarstwa wzięły udział we wspólnym ubieraniu choinki wraz z pacjentami, pracownikami, dyrekcją Siedleckiego Centrum Onkologii oraz przedstawicielami Nadleśnictwa Siedlce. Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tym wzruszającym wydarzeniu.
9 grudnia 2024 r. Instytut Nauk o Zdrowiu we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Pielęgniarstwa zorganizował wykład otwarty pt. "Od śmierci do życia - czyli o transplantacji narządów”. Lek. Magdalena Derejska - specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, specjalista transplantologii klinicznej, przybliżyła historię transplantologii w Polsce i na świecie, metody przeszczepiania narządów, a także poruszyła prawne aspekty oraz etyczne dylematy z tym związane. W trakcie prelekcji poznaliśmy procedury transplantacyjne oraz statystyki przeszczepiania narządów w Polsce. Transplantologia to dziedzina medycyny, która ratuje życie, ale często wiąże się z trudnymi decyzjami i moralnymi dylematami.
W czwartek 5.12.2024 r. studenci III roku kierunku pielęgniarstwo wraz z opiekunem dr n. med. Anną Ślifirczyk gościli w Stowarzyszeniu Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o Pokrewnych Zaburzeniach „Wspólny Świat” w Białej Podlaskiej. W trakcie wizyty studyjnej nasi studenci wzięli udział w warsztatach z podopiecznymi Stowarzyszenia oraz zapoznali się z jego misją, jaką jest wszechstronna pomoc na przestrzeni całego życia młodzieży i dzieciom autystycznym oraz o pokrewnych zaburzeniach, pomoc rodzinom, opiekunom i specjalistom, organizowanie i przeprowadzanie różnych form terapii, edukacji i opieki, prowadzenie placówki diagnostyczno-terapeutycznej, popularyzowanie wiedzy na temat autyzmu. Było to niezwykle cenne doświadczenie. A w nadchodzącym tygodniu kolejna grupa studentów pielęgniarstwa odwiedzi "Wspólny Świat.
4 grudnia 2024 r. Instytut Nauk o Zdrowiu we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Pielęgniarstwa zorganizował wykład otwarty pt. "Rola badań przesiewowych we wczesnym wykrywaniu zaburzeń ze spektrum autyzmu”. Wykład wygłosiła p. Marta Łukowska-Almaszy - Wiceprezes Stowarzyszenia Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o Pokrewnych zaburzeniach „Wspólny Świat” w Białej Podlaskiej. P. Marta Łukowska-Almaszy zaprezentowała standardy postępowania i narzędzia stosowane w badaniach przesiewowych, rekomendowane w diagnozie autyzmu, podkreślając jak ważne jest wczesne rozpoznanie oraz dobranie odpowiedniej terapii.