Instytut Nauk o Zdrowiu został powołany Uchwałą Senatu UPH nr 43/2013 z dnia 19 czerwca 2013 r. Początkowo Instytut Nauk o Zdrowiu funkcjonował w strukturach Wydziału Przyrodniczego i odpowiadał za realizację zajęć na kierunku dietetyka oraz turystyka i rekreacja.
Od 1 października 2019 roku Instytut Nauk o Zdrowiu został włączony w struktury Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu.
Obecnie Instytut prowadzi kształcenie na sześciu kierunkach studiów:
- Dietetyka - studia I i II stopnia
- Kosmetologia - studia I stopnia
- Pielęgniarstwo – studia I stopnia i II stopnia
- Ratownictwo medyczne – studia I stopnia
- Turystyka i rekreacja – studia I i II stopnia
- Kierunek lekarski - studia stacjonarne jednolite magisterskie
Kształcenie na kierunkach: lekarskim, pielęgniarstwie, ratownictwie medycznym, dietetyce odbywa się we współpracy z podmiotami leczniczymi z Siedlec i okolicznych miast. Instytut Nauk o Zdrowiu posiada w pełni wyposażone pracownie dydaktyczne:
- Pracownie umiejętności pielęgniarskich
- Pracownia ratownictwa medycznego
- Pracownia żywienia człowieka
- Pracownia technologii gastronomicznej
- Pracownia kosmetologiczna
- Pracownia podologii
- Pracownia fizjologii człowieka
- Laboratorium Biologii Molekularnej i Genetyki
- Pracownia Histologii i Embriologii Człowieka
- Pracownia Anatomii Prawidłowej
- Centrum Symulacji Medycznych (Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej oraz Wieloprofilowe Centrum Symulacji Medycznej)
Studenci mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania w studenckich kołach naukowych. Włączają się także w działania z zakresu edukacji i profilaktyki zdrowia i zdrowego stylu życia poprzez aktywny udział w wielu akcjach promocyjnych i szkoleniach, kierowanych do różnych grup ludności.
Działalność naukowa pracowników Instytutu Nauk o Zdrowiu prowadzona jest w dyscyplinie Nauki o zdrowiu przez trzy zespoły badawcze. W zakresie prowadzenia badań naukowych Instytut Nauk o Zdrowiu współpracuje z licznymi ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą.
W Instytucie Nauk o Zdrowiu zatrudnionych jest 97 nauczycieli akademickich, 6 pracowników inżynieryjno-technicznych oraz 2 pracowników administracyjnych. Kadrę dydaktyczną Instytutu w większości stanowią nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem praktycznym zdobytym poza uczelnią.
Dyrektorem Instytutu Nauk o Zdrowiu jest dr hab. inż. Elżbieta Krzęcio-Nieczyporuk, profesor uczelni.
Sekretariat Instytutu Nauk o Zdrowiu mieści się przy ulicy Prusa 14 (pok. 223, II piętro, budynek dziekanatu Wydziału Nauk Medycznych i Nauk Zdrowiu) i czynny jest w godzinach 7.30-15.30.